اکباتانِ مَن

بازار مسکن اکباتان و ویروس کرونا

شرح دلایل افزایش قیمت این روزها

مهدی نقی لو
نویسنده:

مقدمه

شیوع ویروس کرونا در کشور، باعث اختلالات زیادی در زندگی روزمره مردم شده... نگرانی ها و ترس ها از یک سو و وضعیت افزایش کاذب قیمت برخی کالاها و ارز از سویی دیگر، فضای بازار را شدیدا تحت تاثیر قرار داده است. بازار املاک شهرک اکباتان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در روزهای گذشته شاهد انصراف تعداد زیادی از مالکین از فروش و یا درخواست آنها برای افزایش قیمت فروش بین 2 تا 5 درصد بوده ایم.

در این مطلب قصد داریم عناصر تاثیرگذار بر جو حاکم کنونی و افزایش قیمت مسکن در شهرک اکباتان را بشناسیم و همچنین خواهیم دید که اگر از این عناصر شناخت کافی نداشته و دارای درک درستی از وضعیت کنونی نباشیم، شاید به مرور زمان این عناصر موجب افزایش واقعی قیمت و تثبیت آن شوند.

دفتر مسکن الماس اکباتان
شیوع کرونا فضای بازار را شدیدا تحت تاثیر قرار داده است.

عدم تمایل بسیاری از ساکنین مالک و مستاجر برای ارائه بازدید

تقریبا قدم اول برای هر معامله ملک، بازدید از آن ملک توسط خریدار است. در صورتی که ملک مورد پسند واقع شود ، باقی مراحل خرید نیز ادامه میابد. در حال حاضر بسیاری از مالکان یا مستاجرانی که در آپارتمانهای فایل شده ساکن هستند، به دلیل نگرانی از شیوع آسان و سریع ویروس کرونا، این روزها به خریداران و مستاجران جدید اجازه بازدید نمی دهند که البته در شرایط کنونی این امر کاملا درست و به جاست و نباید از ساکنان به دلیل مخالفت جهت بازدید خرده گرفت.

از طرفی دیگر، با غیر قابل بازدید بودن یک ملک فایل شده، عملا آن ملک قابل ارائه نبوده و هر چند ارائه عکس و فیلم از ملک مورد نظر به خریدار احتمالی می تواند مفید واقع شود، اما در نهایت بازدید باید انجام بگیرد.

با توجه به نکته ذکر شده، این روزها بازدید فقط از فایل هایی امکان پذیر است که تخلیه باشد، در نتیجه تعداد فایلهای های قابل خرید در بازار شهرک اکباتان به شدت کاهش یافته و این در حالی است که تقاضای خرید نه تنها کاهش نداشته بلکه در روزهای گذشته تماسها و پیگیریها جهت خرید بسیار بیشتر شده است. همانطور که می دانیم کاهش عرضه و افزایش تقاضا در هر بازار، باعث رشد صعودی قیمت خواهد بود.

افزایش کاذب قیمت برخی کالاها و ارز

این روزها شاهد افزایش کاذب قیمت کالاها، ارز و طلا به دلیل شیوع کرونا هستیم و قیمت ماسک، مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی و ... به دلیل هجوم مردم برای خرید و البته طمع برخی از سودجویان افزایش یافته است. افزایش قیمت طلا نیز در این شرایط امری طبیعی است و وقوع این اتفاق را نه تنها در ایران بلکه در بازارهای جهانی نیز شاهد هستیم. در واقع کاهش قیمت سهام شرکت های بزرگ و افزایش قیمت طلا از تاثیرات بارز اقتصادی شیوع کرونا در بازارهای جهانی است.

در این شرایط، برخی فروشندگان افزایش قیمت مسکن را پیش بینی کرده اند و فعلا از فروش منصرف شده اند که این امر نیز مجددا باعث کاهش عرضه در بازار شده است.

جمع بندی

افزایش قیمت ملک به نفع هیچ کس جز دلالان بازار مسکن نیست و باید سعی کنیم از این بحران موقت پیش آمده بدون متحمل شدن ضرر و زیان عبور کنیم. عبور از بحران بدون زیان مستلزم نتیجه گیری صحیح و معتبر ناشی از تحلیل عمقی و دقیق از اتفاقات بازار و دلایل اصلی وقوع آنها است.

متاسفانه برخی دلالان املاک از موضوعاتی مانند قرارگیری مجدد ایران در لیست سیاه FATF سوء استفاده کرده و سعی در القای افزایش قیمت مسکن از این طریق را دارند، در حالی که قبل از قرارگیری کشور در این لیست نیز به دلیل تعلیق ایران توسط این سازمان، عملا امکان بهره گیری از امکانات و ساز و کارهای مالی برایمان میسر نبود. بدیهی است که در این شرایط و بازی کلمات، "تعلیق" یا "لیست سیاه" تفاوتی ندارد اما متاسفانه این تغییرات نمادین به ابزار دست دلالان سودجو نه فقط در بازار املاک، بلکه در تمام بازارهای کشور بدل شده است.